Bloki mieszkalne z lat 60. i 70. w znacznym stopniu współtworzą krajobraz polskich miast. Zlokalizowane blisko centrum, otoczone bujną zielenią stanowią atrakcyjną alternatywę dla nowych osiedli deweloperskich. Od około dwóch dekad podejmowane są próby ich modernizacji, często zakończone nieudolną wariacją kolorowych tynków.
Projekt wielka płyt(k)a to pokazanie potencjału użycia płyt wielkoformatowych Tubądzin w modernizacji obiektów istniejących. Duże formaty gresu umożliwiają swobodę tworzenia podziałów na fasadzie, podkreślając prostą modernistyczną architekturę. Zastosowanie innego typu materiału w loggiach wydobywa tektonikę bryły i nadaje obiektowi nowoczesnego charakteru.
Na dachu zaproponowano nadbudowę w formie nowoczesnego pawilonu z drewna CLT będącego przestrzenią o funkcji coworkingu dla mieszkańców, która nawiązuje do konstrukcji żelbetowych widocznych na zdjęciach historycznych.
Zmiany społeczne i gospodarcze wpłynęły na tradycyjny model funkcjonowania przestrzeni biurowych. W celu obniżenia kosztów duże korporacje zdecydowały się na wprowadzenie pracy hybrydowej lub pracy zdalnej. Badania rynkowe dowodzą, że coraz bardziej popularne będą tzw. sąsiedzkie przestrzenie pracy wspólnej.
Modernizacja bloków z wielkiej płyty połączona z jednoczesną nadbudową ma sprawić, że tego typu osiedla staną się atrakcyjnym miejscem do życia i pracy. Projekt odnosi się do zespołu mieszkalno-usługowego w Poznaniu może być uniwersalnym rozwiązaniem stosowanym na szerszą skalę.
Projekt odnosi się do zespołu mieszkalno-usługowego w Poznaniu może być uniwersalnym rozwiązaniem stosowanym na szerszą skalę.