Peace Pavilion

Program

Cultural | Public

Location

Stuttgart | Germany

Status

Concept | 2019

Client

 Competition

Project team

Klaudia Gołaszewska

Marek Grodzicki

Awards

Honorable mention in Czarnecki Competition

Idea

Peace Pavilion w Sedhiou jest manifestacją harmonii, integracji i bramą do świata wypełnionego pokojem. Proces projektowania rozpoczął się od określenia funkcji pawilonu składającej się z trzech części: przestrzeni wystawowej, miejsca do kontemplacji i modlitwy oraz przestrzeni zaaranżowanej do spotkań miejscowej społeczności. Funkcje te zostały okryte parametryczną strukturą jednokondygnacyjnego pawilonu z drewna. Powłoka pawilonu stworzona jest z trzech łagodnie uformowanych symetrycznych łuków. Pozwala to na jednoczesną ochronę przed palącym słońcem w Afryce oraz na odpowiedni przepływ powietrza, schładzając przestrzeń wewnątrz. 
Rzut na planie prostokąta otoczony jest ceglanym murem. Oddziela on przestrzenie od siebie jednocześnie tworząc strefę wejściową otwierającą się delikatnie na centralną przestrzenią wspólną o eliptycznym kształcie 


Materiały

Ceglany mur wykonano z 1600 pełnych cegieł o wymiarach 20x40x15, które układane I cięte na miejscu tworzą falisty kształt zewnętrznej fasady budynku. Dach jest konstrukcją kratownicową O Dużej rozpiętości. Model został obliczony parametrycznie metodą “Hanging model”, czyli wiszącego modelu, badającego rozkład sił w strukturze. Spośród różnych wariacji został wybrany najbardziej optymalny kształt powłoki, zapewniający należytą wytrzymałość minimalizując przy tym ilość zużytych materiałów.

Metoda

Model i ostateczną formę uzyskano za pomocą programu Rhinoceros + Grasshopper, Kangoroo i Rhino Vault.