Slim House

Program

 Residential

Location

Poznan

Status

 2023

Client

Private

Project team KXM

Klaudia Gołaszewska

Marek Grodzicki

Kinga Grzybowska

Michał Hondo

SLIM HOUSE

Budowa własnego domu jest spełnieniem marzeń wielu ludzi. Zakup działki “pod miastem” może się wydawać bardzo atrakcyjną opcją – tańsze grunty, większy metraż, spokojna okolica, bliżej natury. Ten bardzo popularny model życia wpływa jednak na coraz większe rozlewanie się miast (eng. urban sprawl), a nasze “bliżej natury” kończy się na godzinach spędzonych w aucie w korkach. Niektórym to nie
przeszkadza, ale w czasach kiedy najcenniejszą walutą jest czas może warto pomyśleć o alternatywach? Jedną z nich może być znalezienie luki i wcale nie chodzi o lukę w prawie, a w istniejącej zabudowie. Wąskie, problematyczne działki można znaleźć w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach w wielu Polskich miastach. Wymagają jednak sporo odwagi od inwestora, szczególnej kreatywności projektantów i niezwykłej precyzji wykonawcy.

OPIS PROJEKTU

Slim house jest uzupełnieniem zabudowy szeregowej na osiedlu domów
jednorodzinnych na Wingoradach w Poznaniu. Inwestorzy dostrzegli potencjał w bardzo wąskiej działce i postanowili, że właśnie tutaj powstanie ich wymarzony dom. Dom dla młodej i aktywnej pary, która przyszła do nas z bardzo konkretnym i sprecyzowanym programem funkcjonalnym. Potraktowaliśmy to jako wyjątkowe wyzwanie. Wąska na 5,7 m luka w istniejącej pierzei dała nam szerokie pole do popisu.

BRYŁA

Dom zaprojektowany na planie prostokąta, ma dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Elewacje frontowa i tylna (od strony ogrodu) swoimi wysokościami nawiązują do elewacji sąsiednich, natomiast środkowa część bryły to miejscowe przewyższenie. Podział na strefy funkcjonalne opiera się na koncepcji zapewnienia jak największej
ilości naturalnego światła. Ze względu na niewielką szerokość rzutu w stosunku do jego głębokości, sypialnie, salon z aneksem kuchennym oraz salę do ćwiczeń umieszczono bezpośrednio przy elewacjach. Trzon sanitarny wraz z pomieszczeniem technicznym oraz strefą komunikacji pionowej znajduje się mniej więcej w połowie głębokości rzutu. Nad otwartą klatką schodową zaprojektowano świetlik dachowy, który stanowi trzecie, oprócz okien na elewacjach, źródło światła słonecznego. Przestrzeń ta stanowi serce budynku, łącząc ze sobą wszystkie funkcje.

PÓŁPOZIOMY

W budynku zaprojektowano system półpoziomów. Umożliwia to lepsze dostosowanie programu funkcjonalnego do wymogów wysokościowych wynikających z Warunków Zabudowy. Umieszczenie salonu z kuchnią oraz sypialni w połowie wysokości kondygnacji pozwoliło na zwiększenie wysokości salki do ćwiczeń. W ten sposób jednocześnie zoptymalizowano głębokość posadowienia budynku. Ponadto, umożliwiło to lepsze doświetlenie kondygnacji podziemnej oraz zapewniło dostęp do ogrodu poprzez taras zewnętrzny.